ZAVŘÍT
Lucky Date – za jediný večer najdete svou životní lásku
MENU

Kde se bere sebevědomí? Za všechno může láska

  • DOMŮ
  • Blog
  • Kde se bere sebevědomí? Za všechno může láska
Kde se bere sebevědomí? Za všechno může láska

Proč se o sebevědomí pořád tolik mluví a k čemu je tak důležité? Ovlivňuje celou vaši osobnost, vaše rozhodování, a tím pádem i celý váš život. Proč ho jedni mají málo a jiní zase moc? A jak to změnit?

Vnitřní nejistotu mnohdy přebíjíme arogancí, drzou troufalostí a přehnaným egem. Nebýváme ale nikterak šťastní, protože jde jen o zástěrku nízkého sebevědomí.

Jsme frustrovaní, nespokojení a řešíme to návštěvou koučů, psychoterapeutů, kartářek, alkoholem nebo vším dohromady. Co o sobě víme a jak sami sebe opravdu vnímáme? Nakolik je sebevědomí důležité pro náš život a naše vztahy?

Programy z dětství

Sebevědomí budujeme na základě dvou věcí: jednak je dědičné – získáváme ho tím, co nám předávají naši rodiče, a následně ho tvarujeme v průběhu svého dalšího života. Pokud jsme rodiči, pomůžeme svým dětem tím, že jim budeme projevovat bezpodmínečnou lásku, nebudeme je srovnávat se sourozenci ani s kamarády, otevřeně je budeme oceňovat, ale také k nim budeme upřímní v okamžicích, kdy se jim něco nepovede.

Důležité je mluvit o svých pocitech a nepranýřovat potomka za něco, co udělá, podle našich měřítek, špatně nebo jinak. Sebevědomí se rodí z toho, co o sobě slyšíme, jak se vnímáme, jací si přejeme být, ale také tím, jak si myslíme, že o nás smýšlí druzí lidé. Je důležité prokazovat dítěti dostatek úcty a sebedůvěry, je pro jeho další život mnohem důležitější, než jestli se ve škole dobře učí.

Sebevědomí se dá naučit

Kromě podstatného vlivu rodičů na utváření našeho sebevědomí, má vliv i naše celoživotní práce na něm. Touha na sobě pracovat: smíření se se sebou, svou duší i tělem, temperamentem, povahovými rysy, s rodinou, se svým okolím.

Nízké sebevědomí není doživotní trest. Sebevědomí se dá naučit, osvojit a vetřít pod kůži – tak jako kterýkoli jiný návyk. Jakmile si jej zažijete, všechno v životě se změní k lepšímu. Je třeba najít oblast, v které můžete zažít úspěch. Podstatné pro to, abychom sami sebe dokázali vnímat s patřičnou sebeúctou je uvědomění si toho, „co jsme dostali do vínku“, s čím tedy moc nepohneme, a naopak, v čem na sobě můžeme zapracovat. Určitě máme každý ve svém životě lidi, které obdivujeme, a kterých si vážíme. Za co si ale vážíme sami sebe? V čem jsme na sebe pyšní? Co jsme dokázali?

Protože až v okamžiku, kdy sami sebe budeme umět ohodnotit a bude nám se sebou samými dobře jako s těmi, které máme rádi a na kterých nám záleží, dokážeme dávat i přijímat skutečnou lásku k druhému člověku. Vytvořte si v sobě parťáka, se kterým se vám bude šťastně žít. Budete s ním rádi proto, že dokáže hledat jiskřičky spokojenosti, rozdmýchávat je a pak pochopíte, že i z maličkostí může vzejít plamen štěstí.

 

Publikováno dne: 25.12.2022

Náhodná reference

  • Lucky Date – za jediný večer najdete svou životní lásku - Jakub 27 let

    Jakub 27 let

    Ještě jednou děkuji paní Marcelo za fajn LuckyDate večer v Ostravě a příjemnou atmosféru. Nevěřil jsem, že by to mohlo být tak pohodové. Překvapilo mne, že tu bylo hodně hezkých slečen. Kavárna a navíc živá hudba tomu daly pohodu. I to odlehčené povídání po skončení krátkých rozhovorů a společné posezení. Uvidíme, jak to dopadne, každopádně možná někdy v budoucnu byl klidně znovu  vyzkoušel. Děláte perfektní práci.

    Zobrazit všechny reference